2019 Don Smith Awards

by Rugby Union SA

Its the sense of community that sets us apart from other sports.

In our community, we have a collective of stories that have helped shape use - from the Ken Grayling Grandstand at Southern Suburbs to the Arthur Mallison Clubrooms at Woodville - there is a story behind them. Our Life Members and Elders are the custodians of our stories and feeling of community. We celebrate christening and birthdays, weddings and funerals at our clubs and with our clubs.

It is the community that shape our game, those sit on various committees - the Competition Advisory Committee, The Rugby Advisory Committee, Womens Advisory Committee, Junior Youth Committee and Judiciary. 

The Don Smith Awards are a chance to celebrate all those that have had an impact on our community as well as the individual playing milestones.

Congratulations to all the Award Winners

Coopers Club Champion: Brighton RUFC

Coopers Alehouse Volunteer of the Year: Peter Jackson, Brighton Referees Association

Darryl Ryan Memorial Shield for Best Kept Grounds and Facilities: Southern Suburbs RUFC

HJ Rogers Memorial Shield for Administrative Services: Jayne Fishwick, Brighton RUFC

Top Team Tries, Women: Adelaide University RUFC

Bob Hogarth Top Team Tries Award, Old Collegians RFC, Premier

Neil Charter Shield for Junior Development: Dave Zeelen, Elizabeth RUFC and Roy Utting, Woodville RUFC

Ray Rosser Memorial Cup for Coach of the Year: Liam Smith, Onkaparinga RUFC

U18s Tackling Trophy: Harry Ashby, Southern Suburbs RUFC

Meredith Knowler Womens Tackling Trophy: Isabelle Carroll, Onkaparinga RUFC

Premier 2 Tackling Trophy: Troy Everson, Elizabeth RUFC

Sir Norman Jude Premier 1 Tackling Trophy: Andrew Brown, Brighton RUFC

Junior Maualaivao U18 Best & Fairest: Cameron Field, Brighton RUFC

Ray Herde U21 Best & Fairest: Isaac Allum-Henson, Burnside RUFC

Edna Reilly Medal Womens Best & Fairest: Laura Helbig, Burnside RUFC

Premier 2 Best & Fairest: Lewis Adcock, Woodville RUFC

Premier 1 Best Forward: Blair Marshall, Burnside RUFC

Premier 1 Best Back: Save Ronavuso, Southern Suburbs

Don Smith Medal Premier 1 Best & Fairest: Blair Marshall, Burnside RUFC

 

Referee Awards

Most Outstanding Junior Referee: Caelan Doudle

RDO Coaches Award: Brett Hart

Presidents Award for Outstanding Services: Tristan Clements

 

Life Member Inductees

Basil Scott: Player Life Membership

Glen Millar: Player Life Membership

Roberto Sen: Player Life Membership

Ted Fidock: Player Life Membership

Peter Jones: Life Membership

 

Advertisement
Advertisement